Falešní kupující jsou jedním z nebezpečí, s nimiž se můžeme setkat při prodávání zboží přes inzeráty na prodejních serverech, bazarech nebo sociálních sítích. Tato skupina podvodníků se snaží vylákat od prodejců peníze nebo údaje k platební kartě různými manipulačními technikami. Nejčastěji podvodníci využívají falešné platebními bránami nebo fiktivními přepravní společnosti.
Poslední dobou se rozmáhají podvody na bazarech (Bazoš, Sbazar, Aukro apod.), kdy prodejce kontaktuje potencionální zájemce a snaží se z něj vylákat platební údaje. Toto je ale podvod! Pokud má prodejce platbu obdržet, tak je absolutní nesmysl od něj např. požadovat údaje k platební kartě! Potencionální zájemce nejčastěji kontaktuje prodejce pomocí SMS, telefonu nebo aplikací pro zasílání zpráv (WhatsApp, Messenger apod.).
Během předchozích dnů se mnoho uživatelů serveru KdoMiVolal potýkalo s prozváněním ze zahraničních telefonních čísel - tentokrát hlavně z předvoleb +247 (Ascension), +229 (Benin), +211 (Jižní Súdán), +236 (Středoafrická republika), +1767 (Dominika) nebo +257 (Burundi).
Nekalé praktiky společnosti Telefonní seznam ČR a SR by mohla ukončit hromadná žaloba, kterou podal speciální SOS útvar v rámci Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR zaměřující se na šikanu podnikatelů.
Pokud jste obdrželi poštou do schránky dopis s upomínkou nebo výzvou k úhradě dlužné částky s tím, abyste kontaktovali zákaznickou linku na čísle 900850555, tak vězte, že se jedná podvod.
Pokud jste dostali SMS zprávu, že dlužíte firmě zabývající se vymáháním dluhů a přitom si neuvědomujete, že byste něco dlužili, tak se může jednat o omyl firmy, která provádí vymáhání dluhů.